top of page

Millist trenni küll valida?!

Tere, hea pilatese-huviline!


Nii mõnigi teist teeb Pilatesega siin veebilehel treenikerttuga.com tutvust esmakordselt; nii mõnigi teist on üldse tervisesportliku tee lävepakul; nii mõnigi teist on harrastanud joogat või käinud jõusaalis; nii mõnigi teist on leidnud Pilatese seljavalu või mõne mure tõttu; nii mõnigi teist on Pilateseni jõudnud beebit oodates; nii mõnigi teist sooviks parandada rühti või vormi; nii mõnigi teist võimleb rõõmsama tuju nimel; nii mõnigi teist hoiab avalikest spordiklubidest viiruse hirmus eemale...  Nii mõnigi teist on siin aga ka uurinud või mõtisklenud, millisest Pilatese-sessioonist küll alustada võiks, kui treeninguid on kokku sadu!

Alustuseks sooviksin Sulle kinnitada, et Pilates tõepoolest sobib kõigile, sõltumata east, soost ja füüsilisest ettevalmistusest: Pilates aitab alustaval treenijal tugevdada keha seestpoolt väljapoole turvalisel, meeldival ja jõukohasel moel; Pilates aitab vigastatul taastuda vigastusest või valus vaevlejal vabaneda selja- vm valust; Pilates aitab tippsportlasel parandada sooritust ja vähendada vigastusohtu; Pilates on võimeline aitama Sinu last, Sind, Sinu kaasat, Sinu vanemat ning isegi Sinu vanavanemat! Kas aga kõigile sobivad siis ühed ja samad treeningud ka minu kodulehel? Sellele küsimusele katsuksingi siin kohe vastata!Kui oled juhtumisi tutvunud minu tegemiste ning selle kodulehe sünnilooga, siis ehk tead, et see online Pilatese keskkond sai alguse nn koroonakevadel ehk 2020. a aprillikuus. Olles kõik kodudesse aheldatud, alustasime live-treeningutega võimlemist. Kui oled alustaja, siis oleks minu esmane soovitus proovida treeningut "Sissejuhatus Pilatesesse", mille leiad leheküljelt "40-60 min Pilates". Lisaks soovitaksin kiigata ka teisi, pikemaid trenne, sest need sisaldavad rohkelt selgitusi, õpetusi ja rõhku tehnilisel sooritusel! Loomulikult ei jookseks ka kogenumal harrastajal mööda külge maha mõne pikema treeningu meenutamine!


Algajal ei oleks ehk mõistlik esmalt proovida trenni, mille nimes on sõna "ekspress" või " edasijõudnule" - need soovitaksin jätta aega, mil juba teatav vundament on laotud. Ikka seetõttu, et siis on need efektiivsemad ja turvalisemad! Küll aga on oluline rõhutada, et Pilates on ääretult turvaline treeningmeetod, nii et tegelikult on Sul algajana vaba voli valida just seda treeningut, mis Sulle esmapilgul huvi pakub või silma jääb. Kindlasti soovitan proovida treeninguid koduste abivahenditega (nt diivaniga, harjavarre/pulgaga või sokkidega), sest lisaks sellele, et need on turvalised ja tõhusad, on need ka tänu abivahendile väga põnevad.


Üldjoontes tahaksin Sulle kinnitada, et Sulle on sobilikud kõik Pilatese treeningud meie lehel. Küll aga on üht-teist, mida tahaksin Sulle südamele panna: nimelt on Pilatese metoodika pisut erinev peavoolu treeningmaailmast ning kahtlemata erinev jõusaalimaailmast. Pilatese eesmärgiks on läheneda kehale väga tasakaalustatult ja asuda seda tugevdama seestpoolt väljapoole. Pilateses on kvantiteedist olulisem kvaliteet ehk tähtis on sooritada harjutusi õigesti, keskendunult ja rahulikult.


Pilatese mõju ja tulemused tulevad aegamööda, ent tänu tasakaalustatud ja mõtestatud metoodikale, jäävad need Sinuga ka alatiseks. Ma südamest soovin, et märkaksid, kuidas Pilates on "veidi teistmoodi" ning arvestada, et selle mõistmine võib kogenud trennihundil võtta veidi aega. Küll aga tea, et tõeliselt tervisliku vormi saavutamine on ja peakski olema pigem pikaajalise ja järjepideva töö tulemus ning tasub olla ka kannatlik - Pilatese trenni järel ei pea Sa tundma meeletut lihasvalu, tohutut väsimust või hundinälga. Soovin, et teaksid ja paneksid kõrva taha, et treeningjärgne lihasvalu ei ole võrdeline lihasmassi kasvuga ning Sinu lihasmass kahtlemata kasvab ka mõnusal tasakaalustatud ja mõtestatud liikumisel!Kokkuvõtvalt tahaksin Sind julgustada proovima erinevaid Pilatese treeninguid, mahutama väikest virgutust nii kõige kiiremasse või tegusamasse päeva kui ka päeva, mil tunned väsimust, loidust või laiskust - usu mind, et ainuke treening, mida Sa kahetsed, on see, mille tegemata jätsid!
Comments


bottom of page