top of page

Kui palju liikumist on "piisav"?

"Not only is health a normal condition,

but it is our duty to not only to attain it but to maintain it."

Joseph H. Pilates

Tere kaunist kevadet, mu armas treenija!

Kui püüaksin ülaltoodud Joseph Pilatese tsitaati tõlkida, siis kõlaks see umbes nii: "Mitte ainult ei ole tervis/ terve olemine normaalne seisund, vaid meie kohustuseks on nii selle seisundi poole püüelda kui ka seda hoida." Kas nõustume siinkohal härra Pilatesega?

Mina usun, et hea tervis on üks unikaalseid väärtusi siin elus, mille heaks ainult meie ise saame tohutult palju ära teha. Lisaks võiks olla normaalsuseks see, et meil on oma kehas hea ja muretu olla - liigagi tihti on normaalsuseks pigem see, et kokku saades kurdame. Minul on muidugi ülimalt hea meel olla justkui väikeseks käsilaseks ja abiliseks Sinu tervise tagamise missioonil ning olen muidugi ikka ja alati tänulik, et oled mu enda teekaaslaseks valinud!

Et meie missioon ikka edukas, lennukas ja langusteta oleks, siis täna ja ka järgmistes postitustes räägime kehalise aktiivsuse normidest ja müütidest Pilatese kontekstis.

Rõõmsat lugemist ning kohtumiseni, nagu ikka, matil!

 

Kas Sina tead, kui palju on üleüldse soovituslik liikuda või milline eluviis tagaks Sulle minimaalse vaevaga, minimaalse ajakuluga maksimaalse kasu ehk parema tervise?

Pean ausalt ütlema, et enne süvitsi uurimist ei teadnud seda minagi, vaid lähtusin vaistust. Kurb tõsiasi on aga see, et me enamasti kipume teadlikult või alateadlikult ülehindama oma liikumist, st arvame, et me liigume palju või piisavalt, ja sealjuures ka alahindama oma toitumist, st arvame, et toitume tervislikult ega liialda.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituste kohaselt peaks täiskasvanu tegema vähemalt (!) 2-l päeval nädalas lihaseid ja luid tugevdavaid harjutusi. Lisaks peaks meie nädal sisaldama 150 minutit mõõduka intensiivsusega kehalist aktiivsust (nt jalgrattasõit, kepikõnd, kiirkõnd) või 75 minutit tugeva intensiivsusega aktiivsust nädalas (jooksmine, ujumine, sportmängudes osalemine) või viimaseid kombineeritult ehk kokkuvõtlikult on oluline aeroobne aktiivsus.

Mis on aga Sul, mu hea treenija, oluline ja väga tore kõrva taha panna, on see, et iga liikuv minut loeb! - Kui valid lifti asemel trepi, saad juba "kirja" 1-2 minutit soovituslikust normist; kui teed aktiivselt aiatöid või müttad lapsega, läheb see samuti kehalise aktiivsuse alla; kui valid ka näiteks 5-10-minutise Pilatese minitrenni, siis läheb see "arvesse" lihaseid ja luid tugevdava liikumise all ning just nii võidki koguda oma olulisi terviseminuteid!

Pane tähele, et Sa ei pea sugugi tegema järjest 30-60 minutit trenni, vaid võid ka n-ö jupikaupa täiesti mõnusalt oma kehalise aktiivsuse norme täita! See oluline mõte on kahtlemata lohutuseks kõigile, kes on mõelnud, et nende päeva ei jagu trenniks aega - oled Sa hõivatud tööga või väikelastega, siis võta sellest mõttest šnitti ning proovi teha väikeseid liikumisampsakaid oma võimaluste piires!


Soovin Sulle ikka ja taas aktiivset, liikumis- ja naeratusterohket kevade jätku ja aina juurde ka trennituhinat ning rahulikku, rõõmsat meelt!

Sinu Kerttu


PS! Olen oi-kui-tänulik, kui jagad oma rõõmu liikumisest ja Pilatesest, märkides mind ka oma sotsiaalmeedias!

Comments


bottom of page