top of page

Pilates kui vaimse tervise vitamiin!

"Mul oli palju parem enesetunne, kui tegin hommikul ühe Sinu trenni!" - Signe - Tere, mu armas Pilatese sõber!

On tõeline privileeg ärgata oma kodus, oma voodis ning rüübata sellesama uudiskirja kõrvale sooja kohvi või teed. Hinnakem seda tõesti kõrgelt, eks!

Täna tahaksin kirjutada Sulle vaimse tervise vitamiinidest, sest mulle tundub, et nende teadlik ja järjepidev manustamine on praegu olulisem kui kunagi varem. - Me suudame nii oma lähedastele kui ka siia saabujatele pakkuda tuge ja turvatunnet, kui jääme ise ärevate aegade keskel tasakaalus, ratsionaalseks ja tugevaks rahusadamaks.

Minu tänase kirja siiras eesmärk on tugevdada Sinu vaimset vastupanuvõimet muutlikul ajal, tehes seda mõistagi võimalikult lihtsal, loogilisel ja motiveerival viisil. Liikumisspetsialisti ja -entusiastina pean ikka rõhutama, et vaimne ja füüsiline tervis käivad käsikäes ehk hoolitsedes tublisti ühe eest, mõjutab see tugevalt teistki, niisamuti nagu ühe hooletusse jätmine toob paraku sageli kaasa ka teise seisukorra halvenemise.

Soovin Sulle südamest inspireerumist, palju-palju rahu ja ikka rõõmu kodustest trennidest! Sinu Kerttu

 

Vaimse tervise vitamiinid on hellitusnimi nendele viiele valdkonnale, mis aitavad meil vaimset tervist paremini tasakaalus hoida. Nagu juuresolevalt positiivselt illustratsioonilt näha võid, on vaimse tervise vitamiinideks muuhulgas uni, toitumine, suhted, meeldivad emotsioonid ja füüsiline aktiivsus.* Tõsiasja, et treening parandab meie füüsilist vormi, teab igaüks. Asjaolu, et spordil on positiivne mõju ka inimese vaimule, on samuti üldtuntud, ent kuidas täpselt on meeleolu paranemine, vaimne tasakaal ning suurenenud energia liikumisega seotud, on siiski veelkord ülerääkimist ja rõhutamist väärt teema, eriti ajal, mil ühiskonnas on ärevus, hirm, depressioon, unehäired, peavalud, keskendumishäired, väsimus ja muud vaimsed mured üha sagedamini esinevad nähtused.

Jagan Sinuga ka kogukonna Vaikuseminutid poolt koostatud tabelit, mis on ühtaegu ülevaatlik ja hõlpsasti mõistetav.

Oksütotsiin, serotoniin, dopamiin, endorfiin - seda keemilist kvartetti on nimetatud õnnevalemiks, sest just need 4 ainet mõjutavad oluliselt meie tasakaalu, rahulolu ja õnne. Eriti positiivne on tõsiasi, et nn õnnevalemi vallandumist ei ole sugugi keeruline soodustada ning et just siin saan mina Sulle vaid paari hiireklikiga appi tulla!

Vaimse tervise eksperdid on rõhutanud, et käesoleval ajal on oluline hoida end rakkes igapäevaste toimetustega. Muuhulgas soovitatakse teadlikult kasutada tehnikaid, mis meid rahustavad ja muidugi tugevdada vaimse tervise vitamiinide tasakaalu.

Põhjuseid, miks just Pilates on füüsise kõrval hea ka vaimule, on palju, ent üks oluline nüanss on asjaolu, et Pilatese treeningute puhul puudub oht, et koormaksid end üle või põhjustaksid kehale šokiseisundi. Hea treening ei tohi iial tekitada halba enesetunnet! Valutavad lihased, pearinglus, iiveldustunne või nõrkus ei pruugi aidata kaasa eeltoodud vägeva keemilise kvarteti aktiveerumisele ega kujutada endast vaimse tervise vitamiini. Pilates kui keskendumist ja tervislikku hingamismustrit nõudev, ühtaegu tugevdav, venitav ja lõõgastav lihastreening mõjub kui meditatsioon ja treening käsikäes.


Meie ühiselt loodud ja koostöös kasvanud Pilatese lehelt leiad nii pikemaid kui lühemaid treeninguid, nii intensiivsemaid kui ka lõõgastavamaid ehk valikut on igaks päevaks ja igale maitsele. Regulaarne Pilatese harrastamine toob kindlasti kaasa üldise meeleolu paranemise, ärevuse ja hirmu leevenemise ja suurenenud energia, mille abil saad loomulikult pakkuda tuge ja abi neile, kes seda täna enim vajavad!* Kasutatud allikas: veebilehekülg peaasi.ee

Comments


bottom of page