top of page

Koordinatsiooniga või koordinatsioonita Sina? Nr 1.

Tere taas, mu armas treenija!

Nagu tänase postituse pealkiri viitab, tahaksin täna alustada arutelu ja mõtisklusi koordinatsiooni teemal, ent seda mitte ainult antud sõna lahti seletades, vaid keskendudes nii küsimustele, kas ja miks meil koordinatsiooni vaja on, kui ka hirmudele, mis vägagi paljusid inimesi saadavad enne Pilatese treeningutega alustamist. "Oh, mul on nii halb koordinatsioon" või "ma ei ole piisavalt painduv" on fraasid, mida Pilatese õpetajad nii mõnigi kord kuulevad, kui inimesi treeningutele kutsuvad või kui uus klient arglikult tundi tuleb.

Kas Sa aga teadsid, et koordinatsioon ei ole miski, mis meiega on või ei ole kaasa sündinud? Kas teadsid, et koordinatsioon on oskus nagu iga teine, mida on võimalik endas hõlpsasti arendada? Kas teadsid, et koordinatiivsete oskuste arendamine Pilatese abil parandab oluliselt Sinu elukvaliteeti, olenemata Sinu vanusest?

Põnevat edasilugemist ning kohtumise ja koordineerimiseni matil!

Sinu Kerttu

 

Kehataju ehk tunnetus, kus meie keha asub, kus on meie jäsemed, kuidas me neid liigutame ja kuidas nad liiguvad, on igapäevaelus kirjeldamatu tähtsusega, olenemata meie tööst või elustiilist. Ka teadlased on tõdenud, et koordinatiivsete liigutuste sooritamine lihtsamal ja keerukamal tasemel on inimese arengu seisukohalt äärmiselt oluline. Vene psühholoog Nikolai Bernstein (1967) viitas koordinatsioonile kui inimese kõikvõimalike kehaosade kõikvõimalike liigutuste muutmist üheseks süsteemiks. Välja võib tuua ka järgmise enimlevinud definitsiooni: koordinatsioon on kehaline võime, mis on seotud organismi liikumise juhtimise ja teostamisega kas ettenägelikult või siis uute liigutustega kohanemisel.* Kas ja milleks seda kehalist võimet meile aga üldse vaja on? Kas see on midagi, millega me võiksime järjepidevalt tegeleda?

Kokkuvõtlikult võiks öelda, et hea koordinatsioon aitab meil elada paremini nii käesolevas hetkes kui ka kauem täisväärtuslikult, st aitab sooritada erinevaid, nii rohkem kui vähem igapäevaseid liigutusi nii, et me kasutame oma keha jõu- ja energiavarusid optimaalselt, ennetame seejuures vigastusi ning tunneme end oma toimetustes alati hästi! Me ju sooviksime, et meil oleks hea tasakaal ehk võimekus hoida oma keha tasakaalus; me sooviksime, et meil oleks ruumitunnetus ja liigutuste ruumiline täpsus ehk oskus muuta või säilitada oma kehaasendit vastavalt ajale ja kohale; me sooviksime täpsusvõimet ehk omadust eristada omavahel täpseid liigutusi ning kehaosade liikumist; me tahaks ehk ka rütmitunnetust ehk võimet tunnetada väliseid rütme ning neile vastavalt liigutusi sooritada; me hindaksime reaktsioonivõimet, et osata kiirelt ümber lülituda ning teostada lühiajalisi liigutusi maksimaalselt kiiresti; me sooviksime liikuda vilunult oma igapäevaelus ehk võimet tagada kogu keha liikumine nii, et erinevad kehaosad teevad kenasti koostööd.

Laias laastus võid eeltoodu põhjal ehk minuga nõustuda, et koordinatsiooni on meile tõepoolest vaja nii täna, homme kui ka aastakümnete pärast. Küll aga tahaksin tänase uudiskirjaga rõhutada, et Pilatesega alustamine ei nõua Sinult eriliselt head koordinatsioonivõimet. Mis on kindel, on see, et Pilates kahtlemata parandab võrdlemisi kiiresti Sinu kehataju - kui keskendud oma liigutustele ja sooritusele esialgu treeningute ajal, siis õige pea hiilib paranenud koordinatsioon ka Sinu igapäevaellu ja Sinu automaattegevustesse ning seda muidugi igas vanuses! Kas teadsid sedagi, et alustamiseks pole kunagi liiga hilja?;)

 

Kui Sa veel ei ole treeningutega alustanud, siis see võimalus on Sinu jaoks alati olemas!

Pilates on treeningmeetod, mis sobib east, soost, vanusest ja füüsilisest ettevalmistusest sõltumata, kõigile!

Koos minu ja Pilatese abiga saavutad tugeva, vastupidava, pingetest ja valust vaba, vabalt liikuva, kena rühiga ja tasakaalus keha.


Soovin Sulle ikka rõõmsat treenimist ja palju rõõmu tervest kehast!
Comentários


bottom of page