top of page

Kuidas tahta treenida?

Tere, mu armas treenija!

Kui oled oma elus kas või korragi midagi sportlikku teinud, siis oled ehk juba kogenud, milline mõnus, värske ja hea enesetunne Sind pärast liikumist veel mõnda aega saadab. Muuhulgas oled võib-olla kogenud sedagi, kuidas vastupandamatu šokolaaditahvli või küpsisepaki söömise järel võib meid tabada hoopis kerge väsimus, tujutus või raskustunne.

Enamasti me teame ja tunneme, kuivõrd hästi mõjub kehale liikumine, ent ometi ei suuda me siiski sageli vajalikult hetkel end võimlema motiveerida! Me teame, et teatud joogid või toidud ei mõju pikas perspektiivis hästi ei kehale ega vaimule, ent ometi ei suuda me hetkelisest naudingust hoiduda ja haarame nende järele siiski.

Kas tahaksid teada minu nippi, kuidas siis ikkagi vajalikul hetkel just see iseendale parim otsus langetada? Kuidas motiveerida end loobuma millestki, mis tegelikult meile ju head ei teegi, ning utsitada end tegema midagi, mille imetabane võlujõud ja nauding saabub mõningase pingutuse järel kindlasti, kuid mis esmapilgul kujutab endast sammukest väljaspoole mugavustsooni?

Uue motivatsiooninipiga tutvumiseks polegi vaja muud, kui et loe edasi ning nagu ikka, kohtu minuga matil!

 

Olgu hommik, lõuna või õhtu, sammuke treeningmatile võib osutuda raskemaks kui mistahes muu päeva jooksul täidetav ülesanne. Me võime küll eelmisel õhtul või hommikul valmis panna kõik trenniriided, et siis vastavalt oma plaanile liikuma asuda, ent kui see aeg on käes, saab meie ajust justkui maailma parim väitleja, tuues lagedale põhjus põhjuse järel, vabandus vabanduse järel, miks me võiksime selle liikumise/trenni siiski vahele jätta või edasi lükata. Samal ajal on päevi ja hetki, mil hoolimata läbirääkimistest meie aju toodud vabandustega, me siiski suudame oma trenni ära teha. Ning see tunne teatavasti on imeline - me märkame, kui hea ja kerge on olla pärast võimlemist, me tunnistame, et liikumine teeb meile head ning et me võiksime ja saaksime olla selles ju järjepidevamad!

Teadlased on uurinud, et meil võib olla kaht erinevat liiki "tahet": kognitiivne tahe, mis kujutab endast justkui teadlikku ja läbimõeldumat tahet, nagu näiteks see, kui me teadlikult soovime tervemat keha ja paremat enesetunnet; ning nn "ihalduskäitumine", mis käivitub sageli äkiliselt ja kontrollimatult ning mille eesmärk on kiire ja kohene mõnutunne. Just sellel viimasel, ihalduskäitumisel on tihti ääretult suur mõju meie käitumisele - me teeme selle ajel midagi, jõudmata isegi mõtiskleda, kas see on midagi, mida me kognitiivselt ja päriselt, pikemas perspektiivis ka tahame! See on see funktsioon, mis paneb meid tihti pugima tervet küpsisepakki, olgugi et tegelikult oleks piisanud ka ühest küpsisest.

Täna tahaksin Pilatese ja liikumise kontekstis panna Sulle südamele, et hakkaksid märkama ja vahet tegema neil kahel tahte viisil - ihalduskäitumine paneb meid tihti tahtma asju, mida me kognitiivselt tegelikult ei tahakski; ihalduskäitumine paneb meid tihti mitte tahtma asju, mida me kognitiivselt tegelikult hoopis tahaks! Kui õpime vahet tegema, millise tahte või ajendiga on antud hetkel tegemist, suudame me iseennast paremini mõista ning vajadusel ka veenda või ümber veenda.

Seega järgmisel hetkel, kui Sinu aju püüab Sind veenda, et trenni võiks teha homme/hiljem või üldse mitte kunagi, siis proovi mõelda ja käivitada oma kognitiivne tahe: mida ma tunnen, kui ma trenni ära olen teinud; milline mõnus enesetunne ja hea tuju mind siis saadab; kui uhke ma siis enda üle olen; kui tänulik on minu keha ja meel mu pingutusele; kui kaunis ja hea ma siis välja paistan; kui palju parem kaaslane olen ma siis oma lähedastele; kui vähem minu keha siis valutab või pinges on jnejne. Mõeldes hetkemõnust ja ihaldusest korrakski kaugemale, suudame me sageli end üsna lihtsa vaevaga tegudele ärgitada! Me saame ise panna end tahtma midagi, mida me justkui korraks ei taha, just niisamuti, nagu me saame ise end panna mitte tahtma midagi, mida me korraks justkui väga ihaleme!

Mind on see mõtteviis aidanud omajagu ja koos teiste motivatsiooninippidega, mis on leitavad blogist, olen üle saanud nii mõnestki liikumismõõnast. Ma väga loodan, et ehk on sellest koos soovitusliku trennikavaga kasu Sullegi! Kõlab ehk keeruliselt, kuid on väärt proovimist, eks?! 

Kui Sa veel ei ole treeningutega alustanud, siis see võimalus on Sinu jaoks alati olemas!

Pilates on treeningmeetod, mis sobib east, soost, vanusest ja füüsilisest ettevalmistusest sõltumata, kõigile!

Koos minu ja Pilatese abiga saavutad tugeva, vastupidava, pingetest ja valust vaba, vabalt liikuva, kena rühiga ja tasakaalus keha.


 

Comentários


bottom of page