top of page

Motivatsiooninappuse nippidest nr 3!

Kas on võimalik, et motivatsioon on alati laes?

Kas motivatsioon üldse ongi väga ustav sõber?

Kuidas motiveerida end treenima?

Kust leida jaksu, kui oleme trennilainelt maha sattunud?

Mu armas treenija,

Suur aitäh, et oled minuga! Tänud ka Sinu keha poolt, et liikumine ja Pilates on ikka Sinuga!

Võib-olla oled praegu kevade/ kevadväljakutse mõjul eriti motiveeritud ja pühendunud treenija; võib-olla alustasid suure entusiasmiga aasta alguses, kuid nüüd, mõne kuu möödudes tunned, et jaks ja isu hakkavad raugema; võib-olla jõudsid juba mitmeid kordi alla anda ja uuesti alustada... Kindel on aga see, et motivatsiooniga sõbrustame ja läheme pahuksisse aeg-ajalt me kõik, nii alustavad kui staažikamad treenijad.

Täna tahaksingi jätkata motivatsiooninippide sarjaga ning tuua esile järgmise paljudest trikkidest, mida kasutan ise ning mis võib ehk kõnetada ja aidata Sindki! Kui Sul aga motivatsiooninappuse nipid nr 1 ja 2 lugemata jäid, siis need, nagu ka muu olulise treenimise ja Pilatese info, leiad ikka kliki kauguselt blogist.

Imekaunist kevade jätku ja ikka kohtumiseni matil!

 

Esimeste motivatsiooninippidena käsitlesime tervislike harjumuste kujundamist väikeste sammukeste haaval ning treenimist ja trenni-ära-tegemist päeva esimeses pooles. Mida aga teha siis, kui eesmärk on käegakatsutav, hommikune äratuskell on silmad avanud ning võib-olla ka juba hommikukohv joodud või töökohustused täidetud, kuid ikka ei leidu piisavat sisemist jõudu, et end matile või õue viia?

Siinkohal tuleb appi mind ja väga paljusid, suisa miljoneid inimesi üle kogu maailma abistav nipp number 3 - "5 sekundi reegel"!

Maailmas tohutult tuntust ja rakendust kogunud tõhus ja lihtne nipp on loodud Mel Robbinsi poolt ning tema samanimelise pealkirjaga teos on kättesaadav ka eestikeelsena. Kuna aga see nipp on paljudes eri valdkondades aidanud mindki, jagan seda rõõmuga siin Sinuga!

1. Mis on "5 sekundi reegel"?

Igaüht meist juhivad tugeval määral instinktid, kuid veel tugevamal määral, eriti tänapäeval, meie peatumatu mõttevool ja mõistus. Meil kerkib päeva jooksul pähe palju instinktiivseid mõtteid (nt "Ma peaksin trenni tegema", "Ma võiksin selle kirja ära saata", "Ma peaks nõud ära pesema!", "Peaks jooksma minema!"), ent samavõrra kiiresti, enamasti ca 5 sekundi järel, hakkab mõistus instinktiivset tegevust segama (nt "Ah, ma praegu ei viitsi, treenin parem homme!", "Õues on nii vihmane/ tuuline/ niiske/ palav!", "Teen selle asja hommikul!" jne).

Igaühel meist jääb selle instinkti, mis kihutab tegudele, ja selle, kui mõistus instinkti vaigistab, vahele nn "aken". Ja see "aken" on umbes 5 sekundi pikkune. Mida kauem me ootame enne füüsiliselt liigutamist, seda suuremaks kasvavad vabandused ja seda raskem on end liigutama hakata. Nii aju töötabki: mida kauem millelegi mõtled, seda väiksemaks jääb tung tegutseda. Niipea, kui meid tabab tung tegutseda, hakkame ise seda mõtlemisega eemale peletama. Seega: peame tegutsema kiiremini, et vabandusi vältida!*

2. Kuidas "5 sekundi reeglit" rakendada?

Põhjus, miks see nii hästi toimib, seisneb selle lihtsuses: instinktiivse mõtte tekkides (nt "Võiksin trenni teha!") loe mõttes valjusti sekundeid 5-4-3-2-1 ja tegutse KOHE! (Rullid mati lahti, paned trenniriided selga, käivitad video vms.)

Kui tihti avastame end alateadlikult telekapulti klõpsimas, uudiseid või sotsiaalmeediat läbi kerimas, olgugi et selle ajaga võiks ja peaks midagi olulisemat ära tegema. Edasilükkamine on tegelikult stress, millega üritame vajaliku tegevuse tegemist vältida. Mida rohkem aga väldime, seda enam stressi endale ka tekitame.*

"5 sekundi reegli" mõte sarnaneb pisut maailma ühe tuntuima, Nike spordibrändi hüüdlausega "Just do it!", kuid erinevalt viimasest, on "5 sekundi reegel" suurepärane tööriist. Selle 5 sekundi lugemisega aktiveerid Sa oma prefrontaalse korteksi ehk eesajukoor võtab mõtlemise üle ning Sa ei hakka siis enam iseend ümber veenma ega oma instinktidele vastu töötama.


 

Soovitan väga Sul asuda katsetama "5 sekundi reeglit" nii koduste toimingute, töökohustuste täitmise, suhete kui ka eriti trenni ja liikumise puhul! "Kui Sul on julgust alustada, on Sul julgust õnnestuda!" Mel Robbins Ma väga loodan, et minu motivatsiooninappuse nipid on abiks ka Sulle! Lisaks kinnitan, et jätkame motivatsiooninippide sarjaga ka edaspidi, et ikka igaüks meist leiaks just temale sobiva mõtte, mis inspireeriks ja liikuma utsitaks ka siis, kui on pisut raske. Palun kindlasti kirjuta ka mulle, kui Sul on endalgi mõni väga kaval või hästi toimiv idee või kui tunned, et mõni minu nippidest Sind eriliselt kõnetas või aitas! Soovin Sulle aktiivset klevade jätku ja ikka jätkuvat trennituhinat! Sinu Kerttu

* Kasutatud allikad: Mel Robbins "5 sekundi reegel", ELU Podcast

bottom of page