top of page

Hingamise printsiibist 2

Seda, et Pilatese treeningutes ei ole hingamine justkui "suvaline", märkad treeningutega alustades koheselt - rõhutan "hinga sisse-hinga välja" ikka siin ja seal ning aeg-ajalt varieerub hingamistehnika suisa sama harjutuse puhul.

Kui üks eelmistest postitustest tegi sissejuhatuse hingamise põhimõttesse Pilateses ja keskendus peaasjalikult sissehingamisele, siis täna räägime rohkem hoopis väljahingamisest!


Kui Sul aga jäi hingamise printsiibi esimene postitus lugemata, siis ole mureta, sest saad seda tagantjärgi samuti uudistada, klikkides siia: https://www.treenikerttuga.com/post/hingamise-põhimõttest

 

Loodetavasti oled saanud juba harjutada n-ö 3D sissehingamist ja märganud, kuidas sissehingamisel rinnaõõs suureneb, kui õhk tungib kopsudesse. Ühtlasi on lihtne märgata, kuidas väljahingamisel rinnaõõs väheneb ja õhk surutakse kopsudest välja.

On aga oluline mõista, et kopsud ise on nii sisse- kui väljahingamisel tegelikult passivsed - kopsude mahtu suurendavad ja vähendavad roietevahelised lihased!

Väljahingamisel liiguvad roided alla- ja sissepoole, soodustades kerepainutust ette. Seetõttu kasutamegi väljahingamist alati nt kõhuharjutustes, sest nii on efektiivseim aktiveerida nii kõhu pindmisi kui süvalihaseid.

Sageli kasutame väljahingamist ka selga sirutades, et tagada alaseljale piisavalt tugev tugi kõhulihaste poolt - siis võime olla veendunud, et me ei siruta "üle" ega koorma alaselga liigselt!

Mis oleks, kui teeks seekord ühe väljahingamise eksperdimendi?

1) Istu mugavas asendis ja hinga kopsud õhku täis vastavalt eelmises uudiskirjas olnud juhendile.

2) Hakka aeglaselt läbi kergelt avatud huulte õhku välja hingama/puhuma ning tunneta samal ajal, kuidas vajutad roidekorvi kerelihastega alla, st kõhu poole.

3) Korda sissehingamist ja järgmisel väljahingamisel tunneta, kuidas välja "puhudes" tõmbad kokku vaagnapõhja ning alakõhtu selgroole lähemale.

4) Korda 3D-sissehingamist ning seekordsel väljahingamisel proovi teha mõlemat korraga - kõhu põikilihastega suru roidekorvi alla kõhu poole (justkui "roided kõhu sisse peitu") ja samal ajal tõmba vaagnapõhja ja alakõhtu hoopis üles- ja selgroo poole kokku.

5) Voila! Sinu kerelihased justkui kallistavad nüüd Su lülisammast ja organeid ning neil kõigil on turvalisem ja parem olla, rääkimata paremast gaasivahetusest, hapnikuvoolust ja ainevahetusest!

Täielik ja terviklik hingamine tagab Sulle lühikese ajaga hea enesetunde ning võib aidata vabaneda nii mõnestki pingest, murest või valust. Harjudes õigesti hingama iga päev ja kogu aeg, märkadki Pilatese "võlujõudu" - hingates korrektselt, lisades toonust nii kerele seestpoolt kui ka pindmistele lihastele väljastpoolt, teed Pilatesega head oma kehale kui tervikule, treenides seejuures muidugi ka vaimu!


Olen rõõmus ja tänulik, kui praktiseerid järgmiste treeningute ajal juba Pilatese hingamist!

Comentarios


bottom of page